Jak liderzy Mistrzostw Polski w sezonie 2019 spędzają święta?

Święta – dla jednych okres odpoczynku i wyciszenia, a dla innych więcej wolnego czasu na treningi i doskonalenie swoich umiejętności przed przyszłym sezonem. Każdy ten okres wykorzystuje inaczej i skupia się na innych rzeczach. Postanowiliśmy zamienić kilka słów z polskimi zawodnikami, którzy opowiedzieli nam w jaki sposób spędzają Boże Narodzenie i jak wyglądają przygotowania do świąt w ich domach.

Zarówno młodsi, jak i starsi zawodnicy mają swoje obowiązki i zadania do wykonania przed świętami. Bartosz Jaworski pomimo młodego wieku czynnie uczestniczy w przygotowaniach przedświątecznych i w tym roku zajmował się między innymi ozdabianiem domu. „Choinka u nas w domu zawsze jest żywa, a w tym roku wyjątkowa, ponieważ dostaliśmy ją od trenera Arkadiusza Mańka. W dekorowaniu choinki pomagała nam rodzina Arkadiusza Mańka i rodzina Kacpra Chrostowskiego” zdradził reprezentant Mistrzostw Polski w klasie MX65. Dla Bartosza święta to czas wesoły, rodzinny i kolorowy, w którym może spróbować swoich ulubionych potraw, a przede wszystkim barszczu czerwonego.

Dłuższą przerwę od obowiązków szkolnych można także dobrze spożytkować na treningi. Taką też opcję wybrał Damian Zdunek. Razem z rodziną spędza święta za granicą, a konkretnie w Hiszpanii. „Podczas przerwy świątecznej ciężko pracuję i nie odpuszczam treningów” powiedział podczas rozmowy Damian. Dla tegorocznego zwycięzcy Mistrzostw Polski w klasie MX85, przygotowanie się do przyszłego sezonu jest bardzo istotne, a hiszpańskie warunki pogodowe dają mu możliwość na szlifowanie swoich umiejętności, dzięki czemu może pracować nad techniką jazdy.

Autor Maciej Wierzbicki

Autor Maciej Wierzbicki

Natomiast Mistrz Polski w klasie MX125 Marcin Bandosz, co roku spędza święta w domu rodzinnym z najbliższymi. Święta Bożego Narodzenia traktuje jako możliwość spotkania z rodziną, z którą wspólnie zasiada do kolacji wigilijnej. „Od lat w mojej rodzinie otwieramy prezenty po zjedzonej wieczerzy wigilijnej, to jedna z naszych tradycji” dodał. Przed świętami Marcin pomagał także w domu, a głównym z jego obowiązków było sprzątanie. Przyznał, że po operacji kolana bardzo ważne są dla niego także treningi, na które znajduje trochę wolnego czasu nawet podczas świąt.

Dla Joanny Miller, liderki w klasie MX Kobiet, świąteczny czas jest bardzo intensywny. Wigilię spędza ona zazwyczaj w domu swojej cioci i w towarzystwie babci. Jednak zaraz po zakończonej kolacji Asia nie ma zbyt dużo czasu na odpoczynek, ponieważ co roku dostaje kilka zaproszeń od bliskich jej osób i chociaż na chwilę stara się odwiedzić każdy dom. „W tym roku rozłożyłam wizyty u najbliższych na wszystkie dni świąt, ponieważ inaczej nie wystarczyłoby mi czasu. Mam to szczęście, że wszyscy o mnie pamiętają. Pewnie nie zdają sobie sprawy ile to dla mnie znaczy” wyznała zawodniczka. Joanna w tym roku nie miała konkretnych obowiązków do wypełnienia, więc zajęła się zakupem choinki, a także upiekła ciasteczka, które podarowała bliskim podczas odwiedzin. Dla Asi także duże znaczenie mają treningi, o których nie zapomina nawet podczas świąt. Regularnie trenuje na rowerze, jednak liczy, że w tym roku uda jej się jeszcze wsiąść na motocykl.

Z całą pewnością święta kojarzą się także z prezentami. W zależności od regionu z którego pochodzimy, podarki możemy otrzymać od różnych postaci takich jak Gwiazdka, Aniołek czy też Mikołaj. Tomasz Wysocki, zawodnik klasy MX Open opowiedział, że w jego rodzinnych stronach to właśnie Święty Mikołaj przynosi podarunki i umieszcza je pod choinką. Mistrz Polski przyznał także, że tradycyjna potrawa na jego stole wigilijnym to zupa z głowy karpia, jednak nie może również zabraknąć klusek śląskich z roladą i modrą kapustą, czyli dania z którego znany jest Śląsk. Natomiast zapytany o treningi odpowiedział: „Nie odpuszczam treningów w trakcie świąt, jednak trenuję z trochę mniejszą intensywnością by odpocząć, zregenerować siły, a przede wszystkim spędzić czas z rodziną i najbliższymi”.

W trakcie sezonu wyjazdów związanych z zawodami jest bardzo dużo, przez co niektórzy zawodnicy nie zawsze mogą poświęcić tyle czasu dla swoich najbliższych, ile by chcieli. Dlatego też dla Pawła Szturomskiego, tegorocznego lidera w klasie MX Masters, Święta Bożego Narodzenia są czasem, w którym treningi odchodzą na dalszy plan. „W okresie zimowym staram się nadrobić czas z rodziną. Dodatkowo ktoś musi pomóc w przygotowaniu potraw wigilijnych, więc staram się wesprzeć jak mogę moją wspaniałą małżonkę w świątecznych przygotowaniach”. A na stole Pawła pojawiają się tradycyjne dania, takie jak barszcz czerwony z uszkami, karp, bigos, krokiety, pierogi, sałatka warzywna czy też ryba po grecku.

Mamy nadzieję, że wszyscy zawodnicy spędzili Święta Bożego Narodzenia w radosnej, rodzinnej atmosferze. Życzymy także udanej zabawy Sylwestrowej i liczymy, że nadchodzący rok będzie lepszy.

By | 2019-12-26T16:49:59+00:00 Grudzień 26th, 2019|BorntoMX|Możliwość komentowania Jak liderzy Mistrzostw Polski w sezonie 2019 spędzają święta? została wyłączona